Friday, Dec 14, 2018
Garza County News

Photo by Jim Plummer

Bold Gold campers play a game of pass ball.
(Click the above photo to see additional photos)

Young Antelopes Develop Football Skills

Published Aug. 7, 2012 @ 7:29 a.m.

The Bold Gold football camp was held the mornings of Monday, July 30 through Thursday, August 2nd at the practice field at the Post ISD track.

This year, the second consecutive year for the camp, was open to incoming 3rd through 8th grade students.

The kids received t-shirts for participating and on the final day of camp, they had the opportunity to challenge one another in punt, pass and kick type competitions.

Here's how the boys finished:

2012 Bold Gold Football Camp

**Passing for Distance Competition                                     **Punting Competition

3rd Grade                                                                                 3rd Grade

1st Place – Drew Porter                                                         1st Place – Zach Smith

2nd Place – Zachary Courtney                                               2nd Place – Drew Porter

3rd Place – Carter Rankin                                                      3rd Place – Shawn Looney


4th Grade                                                                                 4th Grade

1st Place – Treyson Crow                                                       1st Place – Krece Kirkpatrick

2nd Place – Taye Perez                                                           2nd Place – Carson Holson/Sterlin Self

3rd Place – Krece kirkpatrick                                                  3rd Place -  Treyson Crow


5th Grade                                                                                 5th Grade                    

1st Place – Michael Dean                                                        1st Place – Michael Dean

2nd Place – Dillon Greer                                                         2nd Place – Dylan Greer

3rd Place – Javen Diaz                                                            3rd Place – Jayden Diaz

 

6th Grade                                                                                 6th Grade

1st Place – Ben Justice                                                           1st Place – Zach Smith

2nd Place – Jeremiah Martin                                                  2nd Place – Jeremiah Martin

3rd Place – Landon Greer                                                       3rd Place – Ben Justice

 

7th Grade                                                                                 7th Grade

1st Place – Michael Phergson                                                 1st Place – Michael Phergson

2nd Place – Aric Garza                                                            2nd Place – Austin Britton, Brandon Britton, Kobe Ammons  

3rd Place – Brandon Britton                                                  3rd Place – Aric Garza, Jonathan Hernandez

 

8th Grade                                                                                 8th Grade

1st Place – Blaine Reece                                                         1st Place – Bryce Phelps

2nd Place – Kade Smith                                                          2nd Place – A.J. Escobedo

3rd Place – Ben Ayala                                                             3rd Place – Blaine Reece


** Passing Accuracy Competition                                        ** Kickoff Competition

3rd Grade                                                                                 3rd Grade

1st Place – Drew Porter                                                         1st Place – Carter Rankin

2nd Place – Carter Rankin                                                      2nd Place – Brody Molnoskey

3rd Place – Jayden Carroll                                                      3rd Place – Shawn Looney


4th Grade                                                                                 4th Grade

1st Place – Carson Holson                                                      1st Place – Jadon Hair

2nd Place – Jadon Hair                                                           2nd Place – Treyson Crow

3rd Place – Treyson Crow                                                      3rd Place – Carson Holson

 

5th Grade                                                                                 5th Grade

1st Place – Dylan Greer                                                          1st Place – Michael Dean

2nd Place – Dillon McKee                                                        2nd Place – Dylan Greer

3rd Place – Jayden Diaz                                                          3rd Place – Dillon McKee


6th Grade                                                                                 6th Grade

1st Place – Bandy Osborn                                                      1st Place – Jeremiah Martin

2nd Place – Ben Justice                                                          2nd Place – Ben Justice

3rd Place – Jadin Reece                                                         3rd Place – Zach Smith


7th Grade                                                                                 7th Grade

1st Place – Aric Garza                                                             1st Place – Michael Phergson

2nd Place – Daniel Gomez                                                       2nd Place – Chance Courtney

3rd Place – Carson Mason                                                       3rd Place – Aric Garza


8th Grade                                                                                 8th Grade

1st Place – Kade Smith                                                           1st Place – Bryce Phelps

2nd Place – Dylan Morris                                                        2nd Place – Ben Ayala

3rd Place – Ben Ayala                                                             3rd Place – Kade Smith

 

** Passing for Distance Competition                                     **Punting Competition

2nd Grade and Under                                                               2nd Grade and Under

1st Place – Trak Crow                                                             1st Place – Koda Bigham

2nd Place – Koda Bigham                                                        2nd Place – Trak Crow

 

** Passing Accuracy Competition                                        ** Kickoff Competition

2nd Grade and Under                                                               2nd Grade and Under

1st Place – Trak Crow                                                             1st Place – Koda Bigham

2nd Place – Koda Bigham                                                       2nd Place – Trak Crow

 ..

Print
 
The copyright for all articles is held by the respective authors and/or The Garza Post. All rights reserved. Any publication, rewriting, or redistribution is prohibited without prior written permission.
 
blog comments powered by Disqus

Find more about Weather in Post, TX
Click for weather forecast

 


Click for more!

 

 


Click for more!