Tuesday, Dec 18, 2018
Garza County News

Photo by Drew Kirkpatrick

Travis Greathouse throws for first place at the Abernathy "A-Town" Relays.

Antelope Tracksters Excel at Abernathy

Greathouse has best discuss throw

Published April 3, 2012 @ 12:10 p.m.

ABERNATHY - The A-Town Relays turned out to be a party for the Post boys track and field teams.

On Friday the Junior Varsity team dominated the meet finishing in first place with 150 points.  On Thursday the 8th Grade boys remained undefeated this track season with a smashing 187 team points and winning the trophy again.  Meanwhile the varsity boys continued their successful ways ending in third place with 89 points.

Blaine Reece helped the 8th grade team finish first in 11 events.  He personally participated in the 4 4-by-100 and the 4-by-400 meter relays and broke the tape in the 100 meter dash with a time of 12:07.

Post saw JV guys place in almost each event.  Team members placed twice in the top six point generating spots in the 4-by-100 and the 4-by-400 relays, the 110 meter hurdles, the 200 and the 400 meter dashes. the long jump and the discus.  Meanwhile Christen Pena, Ethan Self and David Hernandez each scored points in the triple-jump event.

The 7th grade boys had their best performances in the throwing events.  Colton "Bull" Smith claimed the top spots with a shot put hoist of 33'8" and threw the discus 94'2".

The varsity team is small in number of participants but mustered enough points to place third at the Abernathy meet.  Corbin McDonald won the high and triple jumps and sophomore Travis Greathouse had a breakout performance in the discus circle placing first with a throw of 125 feet.   

Varsity Boys Results:

3rd Place with 89 points 




4 x 100 M Relay 3rd Steven Howard 44.23


Nathaniel Gill


Darren Brown


Corbin McDonald




4 x 200 M Relay 3rd Vance Blair 1:34.70


Corbin McDonald


Nathaniel Gill


Matthew Soto




400 M Dash 6th Isaac Stern 55.79




200 M Dash 2nd Darren Brown 22.96

8th Parker Loftus 24.91




4 x 400 M Relay 2nd Darren Brown 3:32.94


Isaac Stern


Matthew Soto


Corbin McDonald




Triple Jump 1st Corbin McDonald 44' 10"

6th Darren Brown 38' 2.5"




Long Jump 6th Tavish Soto 17' 10"




High Jump 1st Corbin McDonald 6' 0"
  7th Taylor Soto 5' 6"




Discus 1st Travis Greathouse 125' 0"

7th Mondo Martinez 102' 3"




Shot Put 2nd Mondo Martinez 40' 7"

7th Travis Greathouse 37' 8.5"
JV Boys Results:


1st Place with 150 points




3200 M Run: 3rd Ricky Fontenot 12:53.27

7th Ethan Self 13:52.93




4 x 100 M Relay "A" 1st Christen Pena 46.45


David Hernandez


Christian Perez


Bryan Smith




4 x 100 M Relay "B" 5th Blake Altman 47.87


Dylan Pearson


Pake Jones


Freddy Araiza




800 M Run 6th Alejo Rodriguez 2:24.91




110 M Hurdles 3rd Campbell Kirkpatrick 18.66

5th Carson Kirkpatrick 19.40




100 M Dash 6th Bryan Smith 12.29




4 x 200 M Relay "A" 1st Christen Pena 1:40.56


David Hernandez


Pake Jones


Alan Alaniz




4 x 200 M Relay "B" 8th Christian Perez 1:44.35


Paden Babb


Marco Erives


Dylan Pearson




400 M Dash 4th Alan Alaniz 57.35

6th Freddy Araiza 57.86




300 M Hurdles 4th Campbell Kirkpatrick 46.81

8th Carson Kirkpatrick 49.32




200 M Dash 2nd Christen Pena 24.96

3rd Blake Altman 25.09




1600 M Run 8th Ricky Fontenot 5:46.48




4 x 400 M Relay "A" 3rd Bryan Smith 3:50.32


Alan Alaniz


Freddy Araiza


Christian Perez




4 x 400 M Relay "B" 6th Carson Kirkpatrick 3:55.61


Pake Jones


David Hernandez


Campbell Kirkpatrick




Triple Jump 1st Christen Pena 39' 10.25"

4th Ethan Self 38' 4.5"

6th David Hernandez 36' 5"




Long Jump 1st Christian Perez 17' 4.5"

2nd Christen Pena 17' 1.5"

7th Dylan Pearson 16' 5"




Shot Put 1st Bryan Smith 40' 10"




Discus 2nd Bryan Smith 102' 3"

3rd Marco Erives 102' 1"

7th Alejo Rodriguez 91' 0"




Pole Vault 2nd Paden Babb 10' 0"
8th Grade Boys Results:


1st Place with 187 points
4 x 100 M Relay "A" 1st Christian Saucedo 47.03


Blaine Reece


Cambry Gilbert


Aron Lopez
800 M Run 1st Chris Rosas 2:27

2nd Alanzo Armandariz 2:29
100 M Dash 1st Blain Reece 12.07

5th Joel Lopez 12.65

7th Jarred Curtis 13
110 M Hurdles 1st Aron Lopez 17.56

3rd Cambry Gilbert 17.99

4th Shandon Wiley 18.79
4 x 200 M Relay  1st Jordan Solarzano 1.44.50


Shandon Wiley


Christian Saucedo


Jarred Curtis
400 M Dash 4th Alonzo Armendariz 1.01.88
200 M Dash 6th Christian Saucedo 26.33

7th Rafael Gonzalez 26.62
1600 M Run 5th Chris Rosas 5.50.10
4 x 400 M Relay "A" 1st Blain Reece 3.46.42


Cambry Gilbert


Jordan solarzano


Aron Lopez
Triple Jump 1st Jarred Curtis 34'5"

4th Shandon Wiley 33'3"
High Jump 1st Cambry Gilbert 5'6"

7th Shandon Wiley 4'10"

8th Jarred Curtis 4'10"
Long Jump 1st Cambry Gilbert 18'1"

4th Jordan Solarzano 16'8"

6th Blain Reece 16'1"
Shot Put 1st Rafael Gonzalez 40' 10"

6th Trystan Fannon 34'0"
Discus 1st Rafael Gonzalez 140'10"

3rd Aron Lopez 101'4"

4th Jordan Solarzano 98'7"
Pole Vault 9th Tryston Fannon 6'0"




7th Grade Boys Results:


7th Place with 43 points

2400 M Run 7th Paxton Nava
4 x 100 M Relay "A" 4th Kevin Finch 53.91


Keegan Stanley


Adrian Rogers


AJ Escobedo
110 M Hurdles 9th AJ Escobedo 22.95
4 x 200 M Relay "A" 7th Kevin Finch 2.08.05


TJ Redman


Ben Ayala


Keegan Stanley
300 M Hurdles 4th Adrian Rogers 53.96
200 M Dash 18th Traven Laurence 35.56
1600 M Run 8th Chase Morris
4 x 400 M Relay "A" 5th Kevin Finch 4.33.96


AJ Escobedo


Adrian Rogers


Keegan Stanley
Long Jump 4th AJ Escobedo 15'00"
Shot Put 1st Colton Smith 33'8"

5th Ben Ayala 29'5"
Discus 1st Colton Smith 94'2"

8th Ben Ayala 82'
Pole Vault 5th TJ Redman 6'6"
Print
 
The copyright for all articles is held by the respective authors and/or The Garza Post. All rights reserved. Any publication, rewriting, or redistribution is prohibited without prior written permission.
 
blog comments powered by Disqus

Find more about Weather in Post, TX
Click for weather forecast

 


Support our sponsors!

 

 


Click for more!