Sunday, Dec 16, 2018
Garza County News

Photo by Drew Kirkpatrick

The District 3-2A runner-up Lady Lopes: Standing (l-r): Taylor Osborn, Cheyenne Gill, Matti Smith, Haily Berry, Kelsie Griffin, Kelbie Oden, Sara Greer, Rebecca Taylor and Alexis Ramirez. Center row: Kimberly Rivera, Anahica Duran, Dakota Greer and Callie Odom. Kneeling: Sierra Isbell, Morgan Staggs, Bethany Curtis and Andi Soliz.
(Click the above photo to see additional photos)

District Meet Fruitful for Post HS Track Teams

Berry, Ramirez set new records

Published April 16, 2012 @ 11:15 p.m.

DENVER CITY - The Post High School track and field program made great strides in the 2012 District 3-2A meet on Friday.  Both varsity teams finished second, the boys' JV were declared District Champions, more PISD school records were broken and twelve Post athletes qualified for the Region 1 meet set for April 27-28 at Odessa's Ratliff Stadium.  

The host school Denver City squeaked by the Lady Lopes by just eleven points to win the meet, 134 to 123.  Lubbock Roosevelt followed in third place with 116, and then Colorado City with 63, Slaton with 62, Stanton with 46, Coahoma had 31 and Forsan scored 30 points.

The home track advantage also applied to the varsity boys as the Mustangs of D-City chalked up 136 points to Post's 103.  Then it was Slaton with 92, Stanton with 68, Forsan with 65, Colorado City had 57, Coahoma 54, and Roosevelt with 44 points.

Individual performances by the Post varsity athletes qualified twelve for a trip to Odessa at the end of the month.   

The list of Lady Lopes is topped with Haily Berry who reestablished herself as the record holder in the triple jump by a distance of 37' 4.5", extending her former season best by 8.5".  She also qualified in the long jump, the 200 meter dash, and the sprint and mile relays. 

Meanwhile, Alexis Ramirez set the school record in the shot put with a toss of 37' 5.5" to win the event.  She also placed second in the discus with a throw of 99'. 

Joining Berry in the relays were Kelby Oden, Bethany Curtis and Matti Smith.  All three ladies qualified for the regional meet in other events, also.  Oden placed third in the long jump, Curtis was third in the 400 meter dash and Smith finished third in the 200 meter. 

(Click here to see photos of the Lady Lopes on our Facebook page.)

As expected Antelope senior Corbin McDonald, with not much effort, won both the high and triple jumps.  He leaped over the pole at 6'2" and triple jumped 45' 6.5".  He also qualified for the regional meet in the 100 meter dash and the sprint and 800 meter relays. 

Sophomore D.J. Brown placed third in the 200 meter dash and he'll accompany his teammates in the sprint and 800 meter relays at the regional meet.  Winning with McDonald and Brown in the sprint relay were Nathaniel Gill and Steven Howard and in the 800 meter race was senior Matt Soto and junior Vance Blair.

Blair also qualified in the pole vault as he vaulted 10' which was good enough for second place. 

Sophomore discus thrower Travis Greathouse moves on to regionals with a second place effort throwing 130' .5".

(Click here to see photos of the Antelopes on our Facebook page.)

Coach Beau Riker told The Garza Post "I look forward to a great Regional Meet and hope to have several kids advance to the UIL State Track Meet."

(Click here for coverage of the JV boys' District Championship performance.)

Post teams' Individual Results (Region I Meet qualifiers are in Bold.)

VARSITY GIRLS:

District Runner-Up with 123 points
3200 M Run 5th Kimberly Rivera 13:29.65
4 x 100 M Relay 2nd Kelbie Oden 51.20


Bethany Curtis


Matti Smith


Haily Berry
800 M Run 4th Andi Soliz 2:47.27
100 M Hurdles 6th Kayla Comeaux 18.33
100 M Dash 8th Anahica Duran 13.67
4 x 200 M Relay 7th Anahica Duran 2:04.37


Cheyenne Gill


Andi Soliz


Callie Odom
400 M Dash 3rd Bethany Curtis 66.56

4th Kelbie Oden 67.74
200 M Dash 1st Haily Berry 26.86

3rd Matti Smith 27.74
1600 M Run 4th Kimberly Rivera 6:21.92
4 x 400 M Relay 1st Haily Berry 4:22.68


Bethany Curtis


Matti Smith


Kelbie Oden
Triple Jump 1st Haily Berry 37' 4.5"
Long Jump 1st Haily Berry 16' 9.5"

3rd Kelbie Oden 15' 8.5"
Discus 2nd Alexis Ramirez 99' 0"
Shot Put 1st Alexis Ramirez 37' 5.5"

4th Sara Greer 29' 9.75"

(Click here for the complete meet results.)

VARSITY BOYS:

District Runner-Up with 103 points 
4 x 100 M Relay 1st Darren Brown 43.46


Nathaniel Gill


Steven Howard


Corbin McDonald
110 M Hurdles 6th Taylor Soto 17.30

7th Tavish Soto 17.99
100 M Dash 2nd Corbin McDonald 10.74
4 x 200 M Relay 1st Vance Blair 1:32.30


Corbin McDonald


Matthew Soto


Darren Brown
200 M Dash 3rd Darren Brown 23.13
400 M Dash 7th Isaac Stern 55.12

8th Caden Dean 57.17
4 x 400 M Relay 4th Caden Dean 3:44.52


Troy Copeland


Matthew Soto


Isaac Stern
Triple Jump 1st Corbin McDonald 45' 6.5"
High Jump 1st Corbin McDonald 6' 2"
  4th Taylor Soto 5' 10"




Discus 2nd Travis Greathouse 130' 0.5"
Pole Vault 2nd Vance Blair 10' 0"

(Click here for the complete meet results.)

Print
 
The copyright for all articles is held by the respective authors and/or The Garza Post. All rights reserved. Any publication, rewriting, or redistribution is prohibited without prior written permission.
 
blog comments powered by Disqus

Find more about Weather in Post, TX
Click for weather forecast

 


Click for more!

 

 


Click for more!