Post Middle School Finishes 2nd in UIL Meet
Published Dec. 7, 2011 @ 6 a.m.
The Post Middle School finished in 2nd place at the recent Academic UIL meet held on November 17th. The event was held at Bill Gravitt Junior High in Denver City, Texas. The students placed in a variety of events and collected a total of 686 points overall. A UIL awards assembly will be held on Friday, December 16th at 10:30am in the Elementary Auditorium. The public is invited and encouraged to attend.
The individual results are below.
Editorial Writing:
Vickie Bundick
7th Grade:
1st Place – Herston Alford
2nd Place – Triana Curtis
3rd Place – Russel Morris
8th Grade:
2nd Place – Zayra Pizana
6th Place – Savina Gomez
Ready Writing:
Gini Aldridge
7th Grade:
2nd Place – Yvette Armendariz
5th Place – Kally Comeaux
8th Grade:
3rd Place – Brogan Macy
5th Place – Mollie Burtch
Art:
Kim Greer
6th Grade:
4th Place – Isaac Gonzalez
5th Place – Pete Lazcana
1st Place Team
8th Grade:
5th Place – Joelie Williams
3rd Place Team
Joelie Williams
Rafael Gonzalez
Lorenzo Ortiz
Taylor Roberts
Calculators:
6th Grade:
4th Place – Shailey Miller
5th Place – Morgan Lynch
2nd Place Team
Shailey Miller
Morgan Lynch
Lucas Record
7th Grade:
3rd Place – Janikah Collazo
3rd Place Team
Janikah Collazo
Katie Quintana
AJ Reed
Triana Curtis
8th Grade:
3rd Place – Gabby Soto
2nd Place Team:
Gabby Soto
Zayra Pizana
Ragin Kimmons
Dictionary Skills:
6th Grade:
6th Place – Paige Ayala
2nd Place Team:
Paige Ayala
Shailey Miller
Lucas Record
Jonathan Hernandez
7th Grade:
3rd Place – Yvette Armendariz
6th Place – Kally Comeaux
3rd Place Team:
Yvette Armendariz
Kally Comeaux
Herston Alford
Skylar Maldonado
8th Grade:
1st Place – Lauren Record
4th Place – Mollie Burtch
5th Place – Tristan Fannon
1st Place Team:
Lauren Record
Mollie Burtch
Tristan Fannon
Brogan Macy
Impromptu Speaking:
7th Grade:
6th Place – Herston Alford
8th Grade:
5th Place – Fabian Marquez
Listening Skills:
6th Grade:
1st Place – Colton Thompson
1st Place Team:
Colton Thompson
Ezra Gill
Kobe Ammons
7th Grade:
1st Place – Lexi Antillon
4th Place – Chase Morris
5th Place – Kade Smith
1st Place Team:
Lexi Antillon
Chase Morris
Kade Smith
Noe Hernandez
8th Grade:
1st Place – Jessi Isbell
2nd Place Team:
Jessi Isbell
Tristan Fannon
Shandon Wiley
Searia Scott
Maps, Graphs, & Charts:
6th Grade:
5th Place – Michaela Self
3rd Place Team:
Michaela Self
Chloe Reiter
Brooke Blair
7th Grade:
6th Place – Paxton Nava
8th Grade:
4th Place – Blaze Smith
Mathematics:
6th Grade:
3rd Place – Damian Garcia Rodriguez
3rd Place Team:
Damian Garcia Rodriguez
Carson Mason
Lane Tibbets
8th Grade:
3rd Place – Isaah Jones
3rd Place Team:
Isaah Jones
Ragin Kimmons
Lorenzo Ortiz
Modern Oratory:
8th Grade:
6th Place – McKenzie Ward
Music Memory:
6th Grade:
4th Place – Sarai Ruiz
5th Place – Caycee Holson
2nd Place Team:
Sarai Ruiz
Caycee Holson
Breaynna Childers
Number Sense:
6th Grade:
4th Place – Chloe Reiter
6th Place – Damian Garcia Rodriguez
2nd Place Team:
Chloe Reiter
Damian Garcia Rodriguez
Carson Mason
Lucas Record
7th Grade:
6th Place – Adrian Rogers
3rd Place Team:
Adrian Rogers
Kally Comeaux
Paxton Nava
Katie Quintana
Oral Reading:
6th Grade:
4th Place – Morgan Lynch
7th Grade:
4th Place – Jena Soto
6th Place – Paxton Nava
8th Grade:
3rd Place – Trey Havens
5th Place – Shandon Wiley
Social Studies:
6th Grade:
1st Place – Marco Gonzalez
2nd Place – Michaela Self
1st Place Team:
Marco Gonzalez
Michaela Self
Brianna Casillas
Jonathan Hernandez
7th Grade:
1st Place – Colton Smith
4th Place – Ben Ayala
1st Place Team:
Colton Smith
Ben Ayala
Russell Morris
Blaze Smith
8th Grade:
3rd Place – Fabian Marquez
3rd Place Team
Fabian Marquez
Isaah Jones
Zayra Pizana
Jaybren Rodriguez
Science I:
1st Place – Colton Smith
2nd Place – Jose DeLuna
4th Place – Blaze Smith
1st Place Team:
Colton Smith
Jose DeLuna
Blaze Smith
Russell Morris
Science II:
3rd Place – Savina Gomez
4th Place – Taylor Roberts
3rd Place Team:
Savina Gomez
Taylor Roberts
Wyatt Gray
Gilbert Reyna
Spelling:
7th Grade:
1st Place – Erika Solis
6th Place – Yvette Armendariz
2nd Place Team:
Erika Soliz
Yvette Armendariz
Skylar Maldonado
8th Grade:
1st Place – Trey Havens
4th Place Lauren Record
1st Place Team:
Trey Havens
Lauren Record
Brogan Macy
Isaah Jones